Rahim Kanseri Nedir ?

Rahim Kanseri Nedir?

Rahim kanseri nedir? , Türkiye’de ve dünyada en sık görülen jinekolojik kanserlerden biridir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 2020 yılında dünya genelinde 417.367 kadına rahim kanseri teşhisi konulmuştur. Bu rakam kadınlar arasındaki tüm kanserlerin yüzde 4.5’ini oluşturmaktadır. Diğer kadın kanserlerinden en büyük farkı ise erken dönemde tespit edilebilmesi ve tedavide başarı oranının yüksek olmasıdır.

Rahim Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Rahim kanseri, tümörün yayılma alanına göre evrelere ayrılır.

Rahim Kanseri Evre 1 : Tümör sadece rahimde bölgesel olarak yer alır. Henüz yayılmamıştır.

Rahim Kanseri Evre 2 : Tümör, rahimin yanı sıra rahim ağzının destek bağ dokularına kadar ilerlemiştir. Ancak lenf bezlerine ulaşmamıştır.

Rahim Kanseri Evre 3 : Tümör, rahimin dışına da yayılmış; fallop tüpleri ve yumurtalıklara ulaşmıştır. Lenf bezlerine de yayılım mevcuttur.

Rahim Kanseri Evre 4 : Tümör, rahim bölgesi dışına ulaşmış; barsak, mesane, kemikler ve akciğerler gibi uzak organlara metastaz yapmıştır.

Rahim Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim kanseri erken teşhis edildiğinde ilk evredeki hastaların 5 yıllık yaşam şansları %90’nın üzerindedir.

Kesin tanının ardından hasta, konusunda uzman jinekolog onkoloğa yönlendirilir.

Kanserin evresi, çeşidi, hastanın sağlık durumu, çocuk beklentisi gibi değişkenler göz önünde tutularak uygun bir tedavi belirlenir.

Temel tedavi yöntemi cerrahi olmakla birlikte kemoterapi ve radyoterapi de uygulanabilmektedir.

Rahim Kanseri Cerrahi Tedavi

En sık kullanılan tedavi yöntemidir. Rahim, yumurtalık ve tüpler çıkarılır; ayrıca lenf nodlarının temizlenmesi ve çevre dokulardan örnek alma işlemleri de yapılır. Cerrahi tedavi yeterli olmadığında ek tedaviler uygulanabilir.

Rahim Kanseri Kemoterapi

Ameliyat sonrası rahim kanserinin ileri bir evrede ve başka organlara yayılımı olduğu görülürse kanserli hücrelerin öldürülmesi için kemoterapi uygulanır. Tedavi sonrası hastalar, düzenli periyotlar ile takip edilerek; belirli testlere tabi tutulur.

Rahim Kanseri Radyoterapi

Cerrahi müdahale sonrası kanserin tekrarlama riski söz konusuysa rahmin alınması işleminin ardından radyasyon tedavisi yapılır.

Rahim Kanseri Hormon Tedavisi

Kanserde yayılım söz konusuysa yayılımı azaltmak ve tümörün büyümesini durdurmak amacıyla yüksek dozlarda progesteron hormonu verilebilir.

Prof. Dr. Yavuz Salihoğlu –  Görsel Yayınları

Rahim ağzı kanseri aşısının başarı oranı nedir?

Rahim ağzı kanseri nasıl oluşur?

Kimlerde rahim ağzı kanseri riski daha fazladır?

Rahim içi kanseri nedir?

Rahim kanseri nasıl bir hastalıktır?

Doğum kontrol hapı kullanmak rahim kanseri riskini azaltır mı?

Obezite ile rahim kanseri arasında bir ilişki var mı?

Hormon tedavisi rahim kanserine yol açabilir mi?