• Erken teşhis çok önemli.
  Erken teşhis çok önemli.
 • Psikolojik Tedavi
  Tedavi sürecinde psikolojik tedavi bir çok ilaçtan daha etkili olabiliyor
 • Micro Cerrahi
  Ameliyatlarda micro cerrahi dönemi başladı.

JİNEKOLOJİK KANSERLERE GENEL BAKIŞ

Kadınlarda meme , kolon-rektum ve akciğer kanserinin ardından 4.cü sıklıkta jinekolojik kanserlere rastlanmaktadır.

 1. Rahim Kanseri (Endometrium Kanseri)
  TANIM

  Rahim kanseri , rahim ağzı kanserinin pap-smear’ le taramasının yapıldığı gelişmiş ülkelerde en sık görülen jinekolojik kanserdir.

  Yazının devamı….

 2. Rahim Ağzı Kanseri (Serviks Kanseri)
  TANIM

  Rahim ağzı kanseri gelişmiş ülkelerde en sık görülen jinekolojik kanserdir. Ülkemizde ise yumurtalık ve rahim kanserinin ardından üçüncü sıklıkta saptanan jinekolojik kanser olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Yazının devamı…

 3. Rahim Ağızı Kanseri Aşısı

  Jinekolojik kanser alanında son elli yılın en çarpıcı ve ümit verici olayı olarak değerlendirilen serviks kanseri aşısı, virus benzeri yapıların aşılanan kişilerde bağışıklık sistemini uyararak, gerek rahimağzı kanseri ve kanser öncüsü lezyonlara gerekse genital siğil vb patolojilere neden olan HPV infeksiyonuna karşı antikor aracılı özgün ve uzun süreli korunma sağlamaktadır.

  Aşı ile virusun infeksiyona neden olduğu ancak, kansere gidiş açısından hücresel değişikliklerin henüz oluşmadığı hasta grubunun tamamı %100 etkinlikte tedavi edilmişlerdir.

  Yazının devamı….

 4. Yumurtalık Kanseri (Over Kanseri)
  TANIM

  Yumurtalık kanseri uzun dönem belirtisiz olarak seyrettiğinden , ileri evrede tanı konulan ve en çok ölüme neden olan jinekolojik kanserdir. Tedavi ve tanı yöntemlerindeki tüm ilerlemelere rağmen halen seyri en kötü olan jinekolojik kanserde gene yumurtalık kanseridir. 5 yıllık sağ kalım % 50 ‘ nin altındadır. İşte tüm bu veriler yumurtalık kanserinin jinekolog onkologlarca değerlendirilip tedavi edilmesini zorunlu kılmaktadır.

  Yazının devamı…

 5. Tuba Kanseri
  TANIM

  Tüp kanserleri başlıca tüplerden kaynaklananlar ve daha sıklıkla görülen çevre organlardan tümöral yayılım olmak üzere iki grupta incelenebilirler.

  Yazının devamı…

 6. Vagina Kanseri
  TANIM

  Vaginanın kanserleri primer ve sekonder olmak üzere iki kategoride değerlendirilir.Primer olanlar vagenin kendisinden kaynaklanır , sekonder kanserleri ise metastaz yolu ile başka organlardan kaynaklanan kanserlerdir. Sekonder vagen kanserleri primer vagen kanserlerine oranla iki kat daha sıklıkta görülürler.

  Sekonder vagina kanserleri sıklıkla rahimağzı ve vulva kanserlerinin metastazı şeklinde görülüler.

  Yazının devamı…

 7. Vulva Kanseri
  TANIM

  Dış genital bölge kanserlerine vulva kanseri adı verilir.
  Vucüdun gözle görülebilen bir bölgesinde oluşmasına rağmen tanısal olarak geç yakalanırlar.
  Bunda daha çok yaşlı hastalarda görülmesi nedeniyle ,hastaların belirtleri ciddiye almamaları ve doktora gitmekten çekinmeleri büyük rol oynar.

  Yazının devamı…

 8. Gestasyonel Trofoblastik Kanserler
  TANIM

  Plasentadan kaynaklanan ve tümör belirteci olarak beta HCG ‘nin kullanıldığı , bir grup hastalığın genel adıdır.

  Yazının devamı…